| ISBN-10: | 3642325912 |
| Publisher: | Springer-Verlag Berlin and Heidelberg GmbH & Co. KG |
| Acedemic Level: | English |
| Bood Data Readership Text: | Professional & Vocational |
| Continuations: | English |
| Depth: | 25 |
| Edition: | 1 HAR/DVDR |
| Height: | 254 mm |
| Illustrations: | 20 black & white illustrations, 225 colour illustrations, 50 black & white tables, biography |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 534 pages, 20 black & white illustrations, 225 colour illustrations, 50 black & white tables, biogra |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 28 mm |
| Width: | 178 mm |