| ISBN-13: | 9781935004240 |
| EAN: | 9781935004240 |
| Publisher Date: | 31 Jan 2011 |
| Binding: | Hardcover |
| Continuations: | English |
| Edition: | 2nd revised & expanded edition |
| Height: | 249 mm |
| Illustrations: | black & white illustrations, colour illustrations |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 152 pages, black & white illustrations, colour illustrations |
| Returnable: | N |
| Spine Width: | 20 mm |
| Width: | 186 mm |