| ISBN-13: | 9781442223745 |
| Publisher: | Rowman & Littlefield Publishers |
| Acedemic Level: | English |
| Age-Min: | 18 |
| Bood Data Readership Text: | Tertiary Education (US: College) |
| Continuations: | English |
| Dewey: | 327.174 |
| Grade-Max: | Post Graduate |
| Height: | 203 mm |
| Illustrations: | 14 black & white halftones, 7 tables |
| Language: | English |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 254 pages, 14 black & white halftones, 7 tables |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 26 mm |
| Title Prefix: | The |
| Width: | 127 mm |