Book Details
| ISBN-13: | 9780762774227 |
| EAN: | 9780762774227 |
| Publisher Date: | 01 Feb 2012 |
| Binding: | Paperback |
| Continuations: | English |
| Dewey: | 599.657 |
| Height: | 175 mm |
| Illustrations: | illustrations |
| LCCN: | 2011027963 |
| No of Pages: | 96 |
| PrintOnDemand: | N |
| Spine Width: | 13 mm |
| UK Availability: | GXC |
| Year Of Publication: | 2012 |
| ISBN-10: | 0762774223 |
| Publisher: | Rowman & Littlefield |
| Acedemic Level: | Academic_Level |
| Book Type: | Academic_Level |
| Depth: | 13 |
| Gardner Classification Code: | ZZZ |
| Illustration: | Y |
| Language: | English |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 96 pages, illustrations |
| Series Title: | Falcon Field Guide Series |
| Sub Title: | A Falcon Field Guide |
| Width: | 107 mm |