| ISBN-13: | 9780135763728 |
| EAN: | 9780135763728 |
| Publisher Date: | 22 Aug 1998 |
| Binding: | Paperback |
| Book Type: | English |
| Depth: | 25 |
| Edition: | United States ed of 4th revised ed |
| Height: | 240 mm |
| Illustrations: | black & white illustrations |
| LCCN: | 98018129 |
| No of Pages: | 606 |
| Pagination: | 606 pages, black & white illustrations |
| Returnable: | N |
| Spine Width: | 25 mm |
| Sub Title: | A First Course in Fluid Mechanics |
| Width: | 185 mm |