| ISBN-10: | 0123971608 |
| Publisher: | Elsevier Science Publishing Co Inc |
| Acedemic Level: | English |
| Bood Data Readership Text: | Professional & Vocational |
| Continuations: | English |
| Dewey: | 551 |
| Gardner Classification Code: | K00 |
| Illustration: | Y |
| Language: | English |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 330 pages, Approx. 125 illustrations (125 in full color) |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 21 mm |
| Sub Title: | Discrete Inverse Theory, MATLAB Edition |
| Width: | 151 mm |