| ISBN-10: | 1482841762 |
| Publisher: | Partridge Pub |
| Acedemic Level: | English |
| Bood Data Readership Text: | General (US: Trade) |
| Continuations: | English |
| Height: | 203 mm |
| Illustrations: | black & white illustrations |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 370 pages, black & white illustrations |
| Returnable: | N |
| Spine Width: | 19 mm |
| Width: | 127 mm |