| ISBN-10: | 0521349559 |
| Publisher: | Cambridge Univ Pr |
| Acedemic Level: | Academic_Level |
| Bood Data Readership Text: | Professional & Vocational |
| Continuations: | English |
| Depth: | 25 |
| Edition: | Reissue |
| Height: | 248 mm |
| Illustrations: | black & white illustrations, figures, printed music items |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 440 pages, black & white illustrations, figures, printed music items |
| Returnable: | N |
| Spine Width: | 24 mm |
| Width: | 171 mm |