| ISBN-10: | 0415898188 |
| Publisher: | Routledge |
| Acedemic Level: | English |
| Bood Data Readership Text: | Postgraduate, Research & Scholarly |
| Continuations: | English |
| Depth: | 19 |
| Edition: | 1 |
| Height: | 229 mm |
| Illustrations: | 7 black & white illustrations, 6 black & white tables |
| Language: | English |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 256 pages, 7 black & white illustrations, 6 black & white tables |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 14 mm |
| Sub Title: | Infant Research and Adult Treatment |
| Width: | 152 mm |