| ISBN-10: | 0387208585 |
| Publisher: | Springer |
| Acedemic Level: | Academic_Level |
| Bood Data Readership Text: | Professional & Vocational |
| Continuations: | English |
| Dewey: | 616.075 |
| Height: | 288 mm |
| Illustrations: | 365 black & white illustrations, 107 colour illustrations, biography |
| LCCN: | 2004050430 |
| No of Pages: | 304 |
| Pagination: | 304 pages, 365 black & white illustrations, 107 colour illustrations, biography |
| Returnable: | N |
| Spine Width: | 14 mm |
| Width: | 227 mm |