| ISBN-13: | 9780750660013 |
| EAN: | 9780750660013 |
| Acedemic Level: | English |
| Bood Data Readership Text: | Professional & Vocational |
| Continuations: | English |
| Dewey: | 725.21 |
| Height: | 281 mm |
| Illustrations: | Approx. 650 illustrations (450 in full color) |
| LCCN: | oc2007049581 |
| No of Pages: | 488 |
| PrintOnDemand: | N |
| Spine Width: | 34 mm |
| Sub Title: | Evolution, Planning And Design |
| Year Of Publication: | 2006 |