| ISBN-10: | 3642501206 |
| Publisher: | Springer-Verlag Berlin and Heidelberg GmbH & Co. KG |
| Binding: | Paperback |
| Country Of Origin: | Germany |
| Edition: | Softcover reprint of the original 1st ed. 1987 |
| Height: | 244 mm |
| Illustrations: | 68 black & white illustrations, 63 black & white tables, biography |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 300 pages, 68 black & white illustrations, 63 black & white tables, biography |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 16 mm |
| Width: | 170 mm |