| ISBN-10: | 1441918302 |
| Publisher: | Springer-Verlag New York Inc. |
| Acedemic Level: | Academic_Level |
| Bood Data Readership Text: | Professional & Vocational |
| Continuations: | English |
| Edition: | Softcover reprint of the original 1st ed. 2004 |
| Height: | 278 mm |
| Illustrations: | 112 black & white illustrations, 48 colour illustrations, 106 black & white tables, biography |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 690 pages, 112 black & white illustrations, 48 colour illustrations, 106 black & white tables, biogr |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 38 mm |
| Width: | 206 mm |