| ISBN-13: | 9781861899163 |
| Publisher: | Reaktion Books |
| Acedemic Level: | English |
| Book Type: | English |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
| Dewey: | B |
| Height: | 210 mm |
| Illustrations: | 29 black & white illustrations |
| MediaMail: | Y |
| Pagination: | 216 pages, 29 black & white illustrations |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 17 mm |
| Sub Title: | Exuberant California, Zen Rock'n'Roll |
| Width: | 152 mm |