| ISBN-10: | 0500282455 |
| Publisher: | Thames & Hudson |
| Acedemic Level: | English |
| Bood Data Readership Text: | Tertiary Education (US: College) |
| Continuations: | English |
| Depth: | 38 |
| Edition: | New ed |
| Height: | 298 mm |
| Illustrations: | 393 illustrations, 366 in colour |
| LCCN: | bl2006010081 |
| No of Pages: | 480 |
| Pagination: | 480 pages, 393 illustrations, 366 in colour |
| Returnable: | Y |
| Spine Width: | 35 mm |
| Sub Title: | The Complete Illuminated Books |
| Year Of Publication: | 2000 |